Městské muzeum Žacléř

Rýchorské náměstí 10 54201 Žacléř
Městské muzeum v Žacléři se nachází na Rýchorském náměstí v budově čp 10.. Tato památkově chráněná budova byla postavena v letech 1912-1914 jako sídlo okresního soudu a sloužila jeho potřebám až do r. 1949.

V expozici se seznámí se zajímavými dějinami Žacléře a jeho blízkého okolí. Model, představující žacléřské náměstí na samém konci 19. století. Pozoruhodné je, kolik zde fungovalo úspěšných průmyslových podniků. Smutná je vzpomínka na pracovní tábory židovských dívek a zajatecké tábory vězňů, kteří zde byli internování během II. světové války.

Osobnosti Žacléřska představuje další část. Slavného pilota Karla Illnera který létal na slavných letadlech Taube trutnovského konstruktéra Igo Etricha, sochaře Emila Schwantnera a jeho díla, obrazy Joanna Koehlera či pohnutý život lékaře Hanse Havlička.

Následuje oddělení věnované dobývání černého uhlí. Těžkou práci horníků přibližuje velké množství jedinečných exponátů např. dřevěný důlní vůz, který táhly v podzemí koně, různé nástroje, záchranné přístroje, důlní lampy, ocelová výztuž, Při pohledu na model průřezu dolu si budete moci udělat obrázek o uložení uhelných vrstev, chodbách i svislé jámě. Zajímavé jsou minerály a paleontologické nálezy ze žacléřského podzemí, jakož i sbírka minerálů z Krkonoš a Podkrkonoší.

V poslední oddělení na návštěvníky dýchne nostalgie každodenního života minulých generaci. Staré hračky, řemeslné nástroje, nářadí, nábytek, ošacení a mnoho dalších krásných předmětů včetně porcelánových figurek se značkou TP. Pravidelně se v dalších sálech konají tematické výstavy zaměřené na historii a dějinné události, umění, sběratelství...
Městské muzeum Žacléř
GPS: 50.652971, 15.907411
Adresa: Rýchorské náměstí 10 54201 Žacléř
Telefon: +420 608 830 171

Další místa v okolí

Areál se nachází v obci Prkenný Důl v nadmořské výšce 850 metrů. Celková délka sjezdovek je 5900 met...
Areál se nachází v obci Prkenný Důl v nadmořské výšce 700 metrů. Celková délka sjezdovek je 900 metr...
Areál dolu Jan Šverma je poslední dochovanou památkou na hlubinné uhelné hornictví ve východních Čec...