Kryt 10-Z Brno

Husova 60200 Brno
10-Z je kódové označení nejutajovanějšího brněnského krytu z doby komunismu (1959) pro politické představitele města a kraje. Vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna.

Je zpřístupněno přibližně 500 metrů tunelů, kterými návštěvníci procházejí volně bez průvodce vlastním tempem. U vstupu dostanou mapu labyrintu, v němž se na obrazovkách a projektorech dozví příběhy lidí spojené s bunkrem. Na QR kódech ukrytých pak najdou videa s doplňkovými materiály, celý kryt je pokrytý sítí wi-fi.

Při prohlídce expozice projdete nejzajímavějšími částmi bunkru(diesel agregát, filtrovna, telefonní ústředna) uvidíte také Poláškovy stoly z Nové radnice, které byly zapomenuty v krytu a které jsou asi nejvzácnějším kusem nábytku spojeným s historií města Brna. Součástí expozice jsou také dveře z cel smrti bývalé Krajské věznice na Cejlu v Brně, kam odsouzení k smrti za války i v době stalinismu vyrývali své vzkazy před popravou.
Kryt 10-Z Brno
GPS: 49.194014, 16.604394
Adresa: Husova 60200 Brno
Telefon: +420 542 210 863

Další místa v okolí

Mincmistrovský sklep či „Sklepení domu mincmistrů“ je označení historických sklepních prostorů, obje...
Informace nejen pro návštěvníky Brna, kultura, památky, výlety, akce, výstavy..Informace nejen pro návštěvníky Brna, kultura, památky, výlety, akce, výstavy..
Sídelní kostel biskupa brněnské diecéze patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám jižní Mora...