Muzeum Bučovice

Zámek 1 68501 Bučovice
Obrázek neexistuje
Expozice Bučovice v dějinách zobrazuje v pěti sálech vývoj města a jeho okolí od pravěkých nálezů do roku 1945.

V místnosti věnované archeologickým nálezům kromě paleolitických nástrojů a mamutí stoličky jistě návštěvníka zaujme ženský hrob z doby laténské a nejstarší slovanský nález z Bučovicka – hrnec pražského typu.

V místnosti věnované středověku a ranému novověku lze zhlédnout vykopávky z bučovického hrádku z přelomu 13. a 14. století. Několika exponáty (nápis ze synagógy z roku 1546, šofar, kořenka bešamin) jsou zde připomenuti bučovičtí židé. Pozornost upoutají cechovní postavníky a truhlice, rychtářské právo, popravčí meč, moždíře ke slavnostnímu střílení, ruční požární stříkače a votivní obraz zemřelých čtyřčat z roku 1744.

V další místnosti lze spatřit ukázky bučovické fajánse z 18. a 19. století, poličky vykládané slámou a „mořské hady“ – znak obchodu s koloniálním zbožím.

Ve čtvrté místnosti expozice vynikne jako památka na přelomový rok 1848 prapor bučovické národní gardy, někdejší bučovický textilní průmysl připomíná tovární tkalcovský stav. Zastoupen je i bučovický spolkový a veřejný život.

V závěrečné místnosti připomínají zbraně, nouzové peníze a výrobky z náhradních surovin 1. světovou válku, rozmnožovací přístroj, platidla z terezínského ghetta, osobní věci vězňů z koncentračních táborů, dělostřelecká munice zase okupaci, odboj a osvobození v roce 1945. Dokumentován je i politický, kulturní a hospodářský život města za 1. republiky.
Muzeum Bučovice
GPS: 49.149639, 17.001486
Adresa: Zámek 1 68501 Bučovice
Telefon: +420 517 348 040

Další místa v okolí

Zámek Bučovice - jeden z mála renesančních zámků u nás, který nevznikl přestavbou, ale jako renesanč...
Ojedinělá přírodní rezervace se řadí mezi nejzajímavější přírodní lokality Jižní Moravy. Suchá paho...
Jezdecká stáj nedaleko Brna nabízí vyjížďky krásnou krajinou Jižní Moravy a jako perličku rekreační ...